רשות העתיקות, מינהל שימור משרד הפנים, מינהל התכנון רשות הטבע והגנים משרד הפנים, מינהל התכנון רשות העתיקות, מינהל שימור רשות הטבע והגנים וועדת מורשת עולמית הוועד הישראלי לאונסקו איגוד המתכננים בישראל עמותת אדריכלים מאוחדים בישראל הארגון הישראלי לשימור נכסי תרבות המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל איגוד המוזאונים ואיקו'ם ישראל איקומוס ישראל האיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע אוניברסיטת בר אילן בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב, ירושלים הטכניון – מכון טכנולוגי לישראל אוניברסיטת חיפה המכללה האקדמית גליל מערבי אוניברסיטת תל אביב האוניברסיטה העברית בירושלים אוניברסיטת בן גוריון בנגב
תקצירי הכינוס

מודרנה


התפתחות תכנית בתי הדירה בתל אביב בשנים 1960-1930,
כרקע לעבודתו של אדריכל דב כרמי


דינה רצ'בסקי
 
מטרת ההרצאה להאיר את בנושא תכנון בתי הדירה בתל-אביב, בשנים 1960-1930. על רקע זה לבחון את עבודתו של האדריכל דב כרמי בתכנון בתי מגורים בעיר. לשם כך עקבנו אחרי התשתית החוקית והתכנונית, הנסיבות הכלכליות-חברתיות-פוליטיות וההשפעות המקצועיות שניתבו את התפתחות תכנית הדירה בעיר בפרק זמן זה.

תל-אביב מנתה ב-1925 קרוב ל-18,500 תושבים. היו בה אז תחנת כוח ומפעלי מים, אופרה, תיאטרון ותערוכות, כבישים מקשרים לכל חלקי פלשתינה והיא עטורת ירק של פרדסים. תל אביב הייתה לעיר. וכבר ב-1926 נרשמו תלונות על דחייתם של ניסיונות להתאים את הבנייה בה לתכניות "סיסטמתיות". ב-1934, כשהתגוררו בה קרוב ל-100,00 תושבים, אף הפכה לעיר הזקוקה ל"תכנית הצלה".

אך האם כצעקתה?

בתחילת שנות ה-30 פעלה בארץ ישראל מערכת חקיקה שמקורה בבית מדרשו של השלטון הבריטי. על פי חוקי תכנון אלה הותוו תכניות בנין עיר שהושפעו ממגמות חדשות של תכנון אורבני מערבי, ערי גנים ושיכון ציבורי בהישג יד. בארץ ישראל ובתל אביב בפרט, תוכננו והוקמו בתי דירה על ידי מתכננים, חלקם ותיקים וחלקם יוצאי בתי אולפנא חדשניים, כשהם פתוחים למתרחש מעבר לים. 4000 מבנים שהוקמו בתל-אביב שחזיתותיהם מעוצבות ב"סגנון הבין-לאומי" הקנו לעיר, בשנת 2003 מעמד של אתר מורשת תרבות עולמית על ידי ארגון אונסקו.

ההרצאה תתמקד לא בחזית הבניין אלא בתכנית הדירה עצמה.
עבודת המחקר מתבססת על עיון במספר מקורות כתובים וניתוח ראיונות:
1. חקיקה, ספרים, כתבי עת ו"מדריך תל-אביב" של התקופה הנדונה, תכניות מקוריות לקבלת היתרי בנייה.
2. ספרי מחקר ותיעוד, חיבורים ומחקרים שהוגשו לסנט הטכניון, תיקי מבנים ותיעוד של 32 בתי הדירה בתכנון אדריכל דב כרמי הכלולים בהצעת התכנית לשימור מבנים בתל-אביב (ת.א.2650ב1, 2007), וכן תכניות של מתכננים נוספים שפעלו באותה תקופה.
3. ראיונות אישיים.

בחינת טיפוסי הדירות בתקופה זו מגלה תהליך התפתחות עקבי המצליח לענות על הצרכים המשתנים של הקהילה בשנים אלו. תכנון הדירה הושפע מהמסגרת החוקית, ממגמות המודרנה המערב אירופאית אך בה בעת היא התאימה את עצמה לתנאי האקלים, למציאות היומיומית, לאורח החיים ההולך ומתגבש בעיר וכן להיצע הקיים של החומרים והטכנולוגיה. במילים אחרות, היה זה תכנון "בר קיימא" במושגים של ימינו.


>> חזרה לאינדקס תקצירי הכנס